"Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra." (Weöres Sándor)
A Létra csapat a líceum 230 éves évfordulójára állt össze, kb. 10 évvel ezelőtt. Nevünk arra a sajátos mese- és fantáziavilágra utal, mely darabjainkban rendszeresen megjelenik. Olyan "transzcendes" - ahogy egy létrás megfogalmazta -, ugyanakkor a csapatot alkotó "létrafokok" egységét, fontosságát is jelzi. A csapat létszáma változó, ez a játékos kedv és a jó darab függvénye. Büszkék vagyunk arra, hogy rendezőink, szereplőink, koreográfusunk, díszlettervezőink mind adys diákok, tanárok. Szívesen fellépünk iskolai rendezvényeken, fesztiválokon. Voltak dobogós helyezéseink is. Ettől függetlenül azonban a legfontosabb, ami minden létrásban közös: az önfeledt játék és a közös ötletelés öröme.
Októberben és novemberben két rangos fesztiválon vett részt a líceum színjátszócsapata, a Létra: a Partiumi Diákszínjátszó Fesztivál (PADIF) mellett az első Erdélyi Magyar Diákszínjátszó Fesztiválon (EMDIF) is.
Mi a legemlékezetesebb? A nehéz, mégis örömteli próbafolyamat; az összekovácsolódás; a szöveg létrehozása, majd életre keltése; a jelentéktelennek tűnő, ám lényeges részletek kidolgozása; a karakterek sokdimenzióssá alakítása; az előadás; a kritika elfogadása; újrakezdés és kitartás? Mindenképpen nyertünk...
Iskolánk színjátszó csoportja, a Létra újból sikerrel borítékolta az október 27–28. között megrendezett Partiumi Diákszínjátszó Fesztivál (PADIF) tizenkilencedik kiadását. A rendkívül színes, meglepetésekkel teli mezőny a színjátszók korának függvényében több szekcióra oszlott, ezek közül a 9–10. osztályos korcsoport harmadik helyezettjei lettek a létrások – szorosan a győztes kovásznai Kőrösi Csoma Sándor diákszínpad és a szatmárnémeti Ködik mögött.
A Petőfi-mű szövegét Mărcuţiu-Rácz Dóra, volt adys diák dolgozta át, és tette lehetővé a darab 30 szereplős előadását. Színpadra alkalmazta és rendezte Gergely Tamás, tizenkettedikes diákunk. Az előadásban az iskola 5-8. osztályos diákjai szerepeltek nagy lelkesedéssel.
A darabot a Partiumi Diákszínjátszó Fesztiválon arany minősítéssel jutalmazták.
A könyvtáros ajánlata
"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron