A 12.D osztály is aktívan részt vett a zöld héten, ugyanis amikor az idő is megengedte, kimentünk a Körös-partra hulladékot szedni, és a példamutató oszinknak hála megtudtuk, hogy egy kis szemétszedés nem árt meg! Mindezek mellett megtudtuk, mi mindenre jó a szelektív hulladékgyűjtés. Olvass tovább!
A nap elején közösen sorra vettük korunk nagy problémáit a klímaváltozástól kezdve, a vízgazdálkodáson és a jövő alternatív táplálékforrásain át a megújuló energiákig, sok témát érintve. Ezt csapatmunkák követték, alapos dokumentálódások után elkészültek a jövőbe mutató megoldásokat felvázoló prezentációk, amiket a csapatok bemutattak a többieknek.
Bízunk abban, hogy a kutatások eredményeinek felhasználásával és a gyakorlatban való megvalósításokkal, illetve az emberek tudatos hozzájárulásával élhető bolygót tudunk megőrizni az utókor számára.
A zöld hét negyedik napján ellátogattunk a Körösvidéki Vízügyi Igazgatósághoz (Administrația Națională „Apele Române”). Megtudtuk, hogy itt megyénk folyóvizeinek, állóvizeinek és föld alatti vizeinek a tisztaságát ellenőrzik nap mint nap. Próbákat vesznek a vizekből, melyeket ellenőrzésre az itteni laboratóriumba szállítanak. Ezt a laboratóriumot mutatták be nekünk.
Nem telhet el az egészséges életre nevelés mozgásra nevelés nélkül!
Szerves részét képezte a zöld hétnek a sportnap lebonyolítása. Az előzetesen felmért és legnagyobb érdeklődést kísérő 2 sportágban mérhették össze a tudásukat a diákok!
A kispályás focimérkőzéseknek éppen csak kedvezett az időjárás, de annál nagyobb lelkesedéssel rúgták a labdát a résztvevők!
A kosárlabdát kedvelők párhuzamosan játszottak a tornateremben.
Voltak olyanok is, akik mindkét sportágban részt vettek!
Április 4-én a 10.D osztály látogatást tett a nagyváradi Toyota-szervízben, ahol Puskás Attila bemutatta az elektromos autókat.
A globális felmelegedés problémája miatt ezek ígéretes helyettesítői a hagyományos, fosszilis tüzelőanyagot igénylő autóknak. A bemutató során ezen autók előnyeiről, hátrányairól, az életformánkra gyakorolt hatásairól hallhattunk.
A mai nap folyamán ellátogattunk a Hulladékfeldolgozó Központba. Nagyon érdekes volt látni, milyen módon történik a városi hulladék komposztálása, válogatása, rendszerezése.
Visszatérve az iskolába, vendégünk, Nagy Tibor református lelkipásztor nagyon sok érdekességet mesélt a méhek mindennapjairól, szokásairól, életéről, a méhészetről. Egész közelről, üvegfal mögül láthattuk a méheket, megkóstolhattuk a finomabbnál finomabb mézeket, mézharmatot, virágport.
A mai nap folyamán az 5.A osztály lánytagjai újrahasznosították a már rendeltetésszerűen nem használható tárgyaikat, amelyekből „ruhakölteményeket” készítettek. Ezalatt a fiúk robotok építésével és azok programozásával ismerkedhettek meg, később a lányok is csatlakoztak hozzájuk. A foglalkozás végére elektromos autómodelleket építettek legóból, amit ajándékként fogunk elvinni a BMW-szalonba csütörtökön. Ma egy kedves szülő ismét meglepte az osztályt palacsintával. Már kezdünk hozzászokni az ilyen meglepetésekhez!
A hétfői napon az ECOBIHOR hulladékgyűjtő telepre mentünk látogatóba, ahol megtanultuk, hogyan szelektálják a szemetet és hogyan dolgozzák fel. Nagyon élveztük, érdekes tapasztalatokat gyűjtöttünk.
Érdekességek:
· 5 különféle kukába gyűjtik a szemetet
· Igazán kellemetlen szagok terjengtek és mindezt a szél az arcunkba fújta
· Hatalmas szeméthegyek voltak, amikből csurdalékvíz folyt, és ennek kialakítottak egy lefolyórendszert, ami a vizet mesterséges medencékbe tereli
· A csurdalékvizet megtisztítják és öntözővíznek használják.
A látogatás után összeültünk és megbeszéltük a látottakat. Figyelmességre int minket, hogy a szemetet szelektíven gyűjtsük. Örülünk, hogy volt esélyünk meglátogatni ezt a helyet
Az 5.A és a 9.F diákjai az osztályfőnökeik, Erdei István és Tódor Éva vezetésével a székelyhídi erdőbe látogattak, ahol az erdész megmutatta az erdő élővilágát. A vezetés során megismertek néhány fa- és gombafajtát a 426-ból, ami az erdőben él. A kirándulás végén szalonnát is sütöttek. A diákok nagyon jól érezték magukat, a jókedvből a következő napokra is fog jutni. Ezen a napon egy kicsit közelebb kerültek a természethez, ami a szervezők nem titkolt célja volt.
Második napunk (X.F) a Kellemetlen igazság (An Incovenient Truth) című 2006-os dokumentumfilm megtekintésével, és az abban látottak megbeszélésével telt. A film tényeken, adatokon alapulva mutatja be az emberi tevékenység okozta üvegházhatású gázok káros hatásait, a globális felmelegedés tényét. A film végén a diákok elmondták, mi az, amit továbbadnak hasznos információként a többieknek.
A mai napot Sebes-Körös parti sétával kezdtük. Megtekintettük a parton található növényeket, állatokat, a folyóban élő halfajokat is. A parton horgászó sporthorgászoktól külön információkat kaptunk. A diákok a folyóval kapcsolatos információkat és fontos tudnivalókat gyűjtöttek, ezeket egy piknik alkalmával, az otthonról csomagolt elemózsia elfogyasztása közben egymásnak bemutatták.
A továbbiakban ellátogattunk a nagyváradi Biztonságos vezetés laborba, ahol megtudtuk, hogyan legyünk elővigyázatosak a környezetünkkel, miként viselkedjünk az utcán gyalogosan és vezetés közben. Speciális szemüvegek segítségével kipróbáltuk, milyen az egyensúly, a tájékozódàs, amennyiben alkohol vagy drog befolyásoltság alatt közlekedünk, majd valós ütközést (15km/h) is àtélhettünk, természetesen ellenőrzött körülmények között a biztonsági öv becsatolàsàval!
Ma, április 3-án, hétfőn a 7.A-sok Karancsi Kinga és Csepregi Imola tanárnő kíséretében a Félix-fürdőre kirándultak. Elsődleges cél az új tanösvény megtekintése és követése volt, majd menet közben az erdőben szétdobált szemetet is sikerült összegyűjteni. A csapat a munkás séta után elfogyaszotta jól megérdemelt uzsonnáját, majd ellátogatott a tavakhoz, ahol a tavirózsák még váratnak magukra, de a békák és teknősök hada már igen aktív.
A nap elején, egymás gondolatait meghallgatva hangolódtunk rá a környezetvédelem témájára, majd ezekre megpróbáltunk megoldásokat találni. Ez a folyamat amolyan ötletbörze formájában valósult meg, amelyben mindenki kifejthette saját véleményét.
Ezt követően megtekintettük a Word Press fotóverseny idei legjobbjait. A fotóválogatásban régiókra bontva láthattuk a tavalyi év legkiemelkedőbb sajtófotóit. Ennek kapcsán beszélgettünk a világot érintő problémákról. A képek közül példaként kiemelnénk a Peruban, egy olajfinomítónál történt szerencsétlenséget, amely során közel 12 ezer hordó nyersolaj ömlött az óceán vizébe, 7 km2 területet beborítva.
Egy rövid szünet után megtekintettük Sir David Attenborough Zöld Bolygó nevű sorozatának első részét. A dokumentumfilm keretein belül belátást nyerhettünk a növények titkos, szabad szem számára láthatatlan életébe, amely sokunkat ledöbbentve nem csupán harmónia, hanem egy valóságos csatatér. A film elmagyarázta az élőlények különféle összetűzéseit és szimbiózisát egyaránt.
A következő feladat a film kiértékelése, valamint egy rövid vers vagy reklámszöveg megfogalmazása volt.
Lezárásképpen két vitát folytattunk le csapatokba rendeződve, melyekben környezetvédelmi szempontból kérdéses témák ellen, illetve mellett érveltünk. Az egyik ilyen téma a vízi erőművek telepítésének környezetre gyakorolt hatása volt, a másik pedig az erdők mezőgazdasági területté való átalakítása volt.
Már több milliárdnyian élnek a bolygónkon, amit nemcsak a klímaváltozás felgyorsult hatása pusztít, hanem a robbanásszerűen túlnépesedő fogyasztói emberi civilizáció is. Emiatt is fontos tudnunk, hogy egyénileg mekkora lábon is élünk és ezáltal úgy kell csökkenteni a fogyasztásunkat, hogy minél kisebb ökológiai lábnyommal járjon a mindennapi életünk. Március 31-én, pénteken kiszámítottuk az osztály ökológiai lábnyomát. A világátlag és az európai átlag közötti értéket kaptunk....
Hogyan lehetséges az ökológiai lábnyom csökkentése?
• a szelektív hulladékgyűjtés;
• hulladék nélküli vásárlás és háztartás a „zero waste” szabályai szerint;
• a faültetés;
• az újrahasznosítás;
• a komposztálás.
Nagyon szívélyes fogadtatásban volt részünk, kitűnően éreztük magunkat!
Hálásan köszönjük ezt a sok élményt, csodás napot a Group West Premiumnak!
Sebestyén Nándor, volt adys diák, ma pénzügyi szakember tartott rövid előadást a hatodikosoknak inflációról, befektetésről, megtakarításról. Az előadás után a hatodikosok a gyakorlatban is kipróbálták, hogyan kell bánni a pénzzel, hiszen azt a feladatot kapták, hogy meghatározott keretösszegből (35 lej) vásároljanak olyan dolgokat, melyekre 3 napos túlélésükhöz szükség lehet.
A zöldhét első napján az osztály diákjai kisfilmeket néztek a szelektív hulladékgyűjtésről, a szemétfeldolgozásról és a megújuló energiaforrásokról. A kisfilmek után közösen megbeszélték a látottakat. A kisfilmek között a diákok bemutatták az általuk kiválasztott és készített "zöld" dolgozatokat.
A szünetben az egyik kedves szülő palacsintával lepte meg a diákokat.
A könyvtáros ajánlata
"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron
Titkárnői állás
A 12.E osztály tanulmányi látogatása a nagyváradi Vérközpontban
Detektívek maturandusza az Ady Endre Líceumban
„Föl-földobott kő, földedre hullva, /Kicsi országom, újra meg újra/ Hazajön a fiad.”
Transferul elevilor la Liceul Teoretic "Ady Endre", Oradea