A Protagorász vitakör és az EDE
Az Ady Endre Elméleti Líceum vitaköre 1995-ben alakult Protagorász néven, s rövidesen megalakult az Erdélyi Disputa Egyesület is, mely magába foglalta az Erdély-szerte, a többi városban alakult vitaköröket is.
A Protagorász vitakör célja megegyezik az egyesület céljával, mely nem más, mint a fiatalok felkészítése az eredményes társadalmi szereplésre a meggyőzéshez és érdekérvényesítéshez nélkülözhetetlen készségek kialakítása által, mint amilyenek a nyilvános beszéd, érvelés, cáfolás, logikai elemzés. A disputa, mint tevékenység, ugyanakkor nem csak bizonyos készségek fejlesztéséhez járul hozzá, hanem segíti a diákokat értékorientációjukban is: igazi vita nem alakulhat ki a nyitottság, tolerancia, demokrácia értékei nélkül.
A Protagorász vitakör Facebook oldala a ProtAgóra nevet viseli.
Az Erdélyi Disputa Egyesület rendszeresen szervez programokat fiatalok számára: érvelési és kommunikációs tréningeket, bemutató vitákat, keresztasztal beszélgetéseket, vitaversenyeket.
Az egyesület teljesen önkéntes alapon működik, a benne dolgozó instruktorok, trénerek, szervezők, vitabírók lelkesedéséből és hivatástudatából táplálkozik.
Az egyesületben nagy a mobilitás, mivel minden évben az érettségizett diákok nagy része megszünteti vitakörös tevékenységét.
Az egyesület rendelkezik egy erőforrásközponttal (Vitakuckó), amely egyrészt adminisztratív központként, másrészt információs központként működik. A nagyváradi Ady-líceum bérmentesen bocsátott rendelkezésünkre egy termet, ahol a Vitakuckó működik.
A vitakörökről
A disputa egy interaktív tanítási módszer, amely fejleszti a fiatalok beszéd és érvelési készségét, felkészíti arra, hogy aktív résztvevőkként szerepeljenek a társadalmi párbeszédben. A disputa nagyon hasznos módja a nyilvánosság előtti beszéd gyakorlásának, így a magyar nyelv szabad gyakorlásának is.
Vitakörökön a diákok kommunikációs, gondolkodásfejlesztő és egyéb játékokat, valamint a versenyszerű disputát gyakorolják.
Az érveléstechnika segítséget nyújt elsajátítani a higgadt, tényeken és észérveken alapuló érvelést, az értelmes mérlegelést, az elvekre és racionális alapokra való odafigyelést, az előítéletes gondolkodás elkerülését, az önmagukkal szembeni értelmi igényességet.
A disputa lényege, hogy az állító, illetve a tagadó csapat szigorú szabályok szerint felépített beszédekkel kell meggyőzze a bírót a vitatémát képező állítás helyességéről vagy helytelenségéről. A diákok ennek segítségével sajátítják el a demokratikus társadalmakban nélkülözhetetlen érvelő párbeszéd alapelemeit, mint amilyenek az alapos kutatás, kritikus gondolkodás, önálló véleményalkotás, érvelés, cáfolás; és fejlesztik a nyilvános beszédhez szükséges képességeiket: strukturálás, gyors reagálás, aktív hallgatás, kifejező és szép stílus, retorikai elemek beépítése. A disputa a demokrácia fő értékeit – nyitottság, tolerancia, felelősségvállalás – is tudatosítja, tapasztalataink szerint nemcsak művelőiben, de már puszta szemlélőiben is.
2023. február 8-án az Ady Endre Líceum Protagorász vitakörének tagjai vitabemutatót tartottak a szalacsi 6–7.-es diákoknak.
A két csapat a Karl Popper vitaformátum keretei között a testnevelésórák szervezésének kérdéseit vetette fel.
A találkozóra az ottományi kúrián került sor, ahol szívélyes fogadtatásban részesültünk, és a bemutató és játék után meglátogathattuk a helyi múzeumot.
Gratulálunk a szakkollégiumunkat és az Ady Endre Líceumot képviselő Mesterhármas nevű csapatnak, akik a legjobb négy között végeztek az országos vitaversenyen!
Büszkék vagyunk rátok Marcus Anabella, Simon Krisztián és Méhes Nándor! Csak így tovább!
Kiváló vitaoktatóinknak, Domján Katalinnak és Jakab Gábornak pedig a diákok felkészítéséért tartozunk hálával!
2019. január 2-án este 8 órától került sor a minden évben megszervezett vitaszilveszterre.
Az eseményre iskolánk jelenlegi és volt vitakörösei is hivatalosak voltak. Az egyik - 2015-ben elballagott - vitakörösünk így fogalmazott az esemény kapcsán: "Az idei vitaszilveszter megint bizonyította, hogy érdemes visszajárnunk az iskolába."
2018. október 11-én a nagyváradi Ady Endre Líceum 99-es termében 7 vitakörös vitabemutatót tartott az újonnan érkezett IX.-es tanulóknak.
Az idei év bemutató vitájának tételmondata “Óvszer-automatákat kellene telepíteni az iskolák területére.” volt. Annak ellenére, hogy a téma tabunak számít, diákjaink megtörték a jeget és nyíltan beszéltek róla. Rengeteg elgondolkodtató érvet és ellenérvet hallhattunk az állító, illetve a tagadó csapat részéről is. A közönség érdeklődve hallgatta a bemutatót, ízelítőt kapva a Karl Popper vitaformátumban történő disputázásból.
A vitások idén is ügyesen utánaolvastak a tételmondathoz kapcsolódó tényeknek és bizonyítékokat találtak annak alátámasztására és cáfolására is.
2018. február 15-én, délután megünnepeltük a vitakör huszonharmadik születésnapját.
Sokan összegyűltünk játszani, tortázni és beszélgetni. Nemcsak jelenlegi diákok voltak jelen mind a négy évfolyamból, hanem az évről évre „hazatérő” öregdiákok is visszajöttek egy kicsit társasozni, tanulni és ismerkedni a mostaniakkal. Horváth Gizella, a vitakör alapítója is betért hozzánk.
Mint mindig, most is nagyon jó volt a hangulat, idén például megtudtuk egymásról, hogy "ki mit csinált legelőször életében a legutóbb". Remélem, a jövőben is ennyien gyűlünk össze!
Ahogy egy diák fogalmazott: Remélem jövőre is hasonló lesz, mert a jó társaság és a finom torta nagyon csábító! Már most várjuk a következőt!
A vitakör tagjai Karl Popper-formátumú vitával köszöntik azokat a IX. osztályos diákokat, akik szeretnének az idei tanévben vitakörre járni. A kilencedikesek közül osztályonként 10 diák vehet részt a bemutatón előzetes jelentkezés alapján, október 11-én, szerdán 7. órában az olvasóteremben. Jelentkezni Domján Katalin tanárnőnél lehet.
A könyvtáros ajánlata
"A könyvtár gyógyszeres ládika a léleknek."
A thébai könyvtár felirata