A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat a Biztonságos Internet Nap alkalmából több programot is szervezett

2024. február 09.

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat a Biztonságos Internet Nap alkalmából ma több programot is szervezett, partnerségben a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnáziummal és a nagyváradi RMDSZ Nőszervezettel. A délelőtti órákban a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium dísztermében hetedikes és nyolcadikos gyermekeknek tartottak interaktív prezentációkat a Budapestről érkezett vendégek: Bőjte Zsófia szociálpedagógus, a saferinternet.hu oktatója, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkatársa és Gut Géza önkéntes. Szántó Ildikó, az egyesület ügyvezető elnöke elmondta, hogy 300 diák kapcsolódott be a tevékenységekbe, a Lorántffy-gimnáziumból, a művészeti líceumból, a Dimitrie Cantemir Általános Iskolából, az Ady Endre Líceumból és a Szacsvay Imre Általános Iskolából. Bőjte Zsófia arra figyelmeztette őket: tisztában kell legyenek azzal, hogy valójában kik is ők, illetve kik akarnak lenni a neten. Önmagukat szeretnék adni, vagy esetleg teljesen másnak mutatnák magukat, ez a döntés fogja ugyanis meghatározni, hogy mások hogyan viszonyulnak hozzájuk a virtuális világban, és kinek látják őket. Ugyanakkor, amit a digitális térben tesznek, mondanak, amiket feltöltenek, mindezek el fogják őket kísérni egy egész életen át. „Nincs többé menekvés, a kínos és kellemetlen tartalmaktól sohasem fogtok tudni megszabadulni, ez lebegjen mindig a szemetek előtt internetezés közben”- hangsúlyozta a meghívott. Szó esett ezután arról is, hogy mit takar az informatikai higiénia fogalma (tűzfal, vírusírtók, legális szoftverek) és mi is az internetfüggőség, milyen jelei vannak. Miért lényeges az adatvédelem, és mit értünk a szerzői jogok védelme alatt. Az online játékokról is beszélt Bőjte Zsófia, az információk valódiságáról és arról is, kik az influencerek. Felvetődött, hogy milyen kockázatokkal jár a közösségi oldalak használata és a chatelés, végül pedig Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkatársa levetített egy rövidfilmet arról, hogyan zsákmányolják ki szexuálisan a gyanútlan kiskorúakat az online ragadozók. Külön kiemelte, mennyire fontos, hogy a gyerekek merjenek beszélni a szüleikkel vagy tanáraikkal arról, ha az interneten keresztül zaklatás éri őket. Délután 15.30 órától a pedagógusoknak és a szülőknek tartanak bemutatót ugyanott.Iskola másként


Órarend 


Ady 250


 

Egy polc, egy könyv

A könyvtáros ajánlata

"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron  

© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad