Fiatal tudósok konferenciája az Ady Endre Líceumban

2014. december 05.

December 5–7. között zajlott a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceumban a XIII. Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája. A rendezvény egész ideje alatt teaház és könyvvásár várta a résztvevőket, a rendezvény zárómozzanata pedig az ünnepélyes díjkiosztó volt.
Huszonkilenc erdélyi iskola összesen 158 diákja vett részt az Ady Endre Líceum, a Kutató Diákok Országos Szövetsége és a Bihar Megyei Tanfelügyelőség által
szervezett nagyszabású országos diákkonferencián, melynek megnyitóját pénteken délután tartották meg. Majd este nyolckor Gajai Ágnes színművésznő Piaf et Ágnes című előadói estjét nézték meg a konferencia résztvevői az Árkádia Bábszínházban. A konferencia tudományos része másnap, szombaton reggel kezdődött az Adyban. A délelőtt folyamán a diákok mutatták be kutatásaikat. Nyolc szekcióban – biológia–kémia, fizika, matematika –informatika, környezet–földtudomány, irodalom–néprajz; történelem–művészettörténet, pszichológia, szociológia– összesen száznégy önálló kutatási munka ismertetése zajlott. A tudományos kutatás eredményeit nemcsak írásban kellett rögzíteni, hanem azt meggyőzően és hitelesen, számítógépes prezentáció segítségével elő is kellett adni, vagyis szükség volt a világos, kifejező, jól felépített beszédre is, azaz több kompetencia egyidejű fejlesztését és gyakorlását is szolgálta a verseny. A prezentációkat délután értékeltek ki a szekciózsűrik,
melyeknek egyenként három tagja volt.
Az ünnepélyes díjkiosztásra aznap este hat órai kezdettel kerítettek sort az Ady Líceum dísztermében. Itt prof. dr. Gacsádi Sándor, a zsűri elnöke értékelte a konferenciát. Többek között elmondta, hogy ennek a rendezvénynek mindenki nyertese, elsősorban a diákok, de az oktatók és a zsűritagok is. „Az elmúlt
évekhez képest értékesebb, témaszerkezetben jobban felépített és objektívebb kutatási módszereket alkalmazó kutatásokkal jelentkeztek a diákok. Annak ellenére, hogy olyan szakokról jelentkeztek, amelyek kevés órával szerepelnek a tanmenetben, nagyon sok diák jelentkezett olyan témakörrel, ami ilyen tantárgyakhoz kapcsolódik.
Érdekes, változatos témájú előadásokat hallottunk, kiváló előadói tehetséggel és nagy ismerettel rendelkező diákok részéről, akik innovációs készségüket bizonyították” – fogalmazott a zsűri elnöke. Az értékelés és két tudományos előadás ismertetése után hirdették ki a győzteseket. Az egész napos megfeszített munka, illetve a vacsora után következett a megérdemelt lazítás: a diákok az iskola kis tornatermében zajló táncházban vagy a díszteremben társasági táncesten szórakozhattak. A rendezvény egész ideje alatt teaház és könyvvásár volt az Ady Endre Líceumban.
A konferencia nyertesei: biológia – kémia szekció: Onodi Henrietta, Kós Károly Szakközépiskola Csíkszereda;
fizika szekció: Gergely Attila, Kézdivásárhelyi Református Kollégium; matematika – informatika szekció: Fosztó Mátyás és Magdó Sándor, Bolyai Farkas Elméleti Líceum Marosvásárhely; környezet – földtudomány szekció: Marton László, Bolyai Farkas Elméleti Líceum Marosvásárhely; irodalom – néprajz szekció: Biró Beáta, Nagy Mózes Elméleti Líceum Kézdivásárhely; történelem – művészettörténet szekció: Salat Sarolta és Bereczki Szilvia-Timea, Bolyai Farkas Elméleti Líceum Marosvásárhely; pszichológia szekció: Rékási Csenge Patrícia és Frantz Barbara, Ady Endre Elméleti Líceum Nagyvárad; szociológia szekció: Palatka Kamilla és Anna Maria de Vries, Bolyai Farkas Elméleti Líceum Marosvásárhely.

Riporter: Pap István