„A tanulás hatékonyabb, ha nyitottak vagyunk mindenre” – a 8.A-sok „másképp hete”

2024. szeptember 15.

A 8.A is Ady nyomában indult el az Iskola másképp-hét keddi napján osztályfőnökével és Luka Enikő iskolapszichológussal.  Ady Endre nagyváradi éveinek (az újságírói tevékenységnek, a Léda-szerelemnek) felidézése után szerdán útra keltünk a magyar történelem és kultúra további felfedezése felé. Magyarországon első állomásunk Visegrád volt, ahol a Mátyás által reneszánsz formába öntött királyi palotát barangoltuk be, közben a korszak építészeti jellemzőivel ismerkedtünk, a reneszánsz díszudvar Herkules-kútjánál pedig egyik ügyes diákunk Herkules és a hidra mítoszát is felidézte. A visegrádi időtöltésünkbe belefért 1-2 kör bobozás is a kanyargós, emelkedős-lejtős bobpályán.

Szentendre következett, és pár órás séta a különleges, mediterrán hangulatú kisvárosban, felfedezve a hét templomtornyot, a Duna-partot, a színes esernyős utcácskát, a Templomdombon lévő 13. századi, Keresztelő Szent János-templomot, és onnan lenézve a piros háztetős házakat.

Budapesten a képek, a művészetek világába csöppentünk a 3D Galériában. Itt a művészi festményekről készült képek és fotók „terébe” léphettünk be, elhelyezhettük magunkat a képeken látható figurák és tárgyak mellett, a lehetőségeknek csak a fantáziánk szabhatott határt. Elég ötlettel és merészséggel mi magunk is művésszé válhattunk. A fotózkodás végén kincskereső játékban vettünk részt, melynek 2 nyertes csapata egy-egy üveg gyerekpezsgőt kapott jutalmul.

Utunk végén pedig megérkeztünk Adyhoz. A Veres Pálné utcai Ady Endre Emlékmúzeumban Ady és Csinszka kapcsolatáról hallgattunk meg rövid, interaktív előadást, melynek során Csinszka Adynak írt első levelét is meghallgattuk, majd bepillanthattunk abba a térbe, ahol a költő utolsó éveit töltötte. Budapesti lakásuk bútorainak egy részét Csinszka csucsai otthonából hozatta közös lakásukba, másik részét pedig – elegáns otthonukat nagy gondossággal megtervezve  a fővárosban vásárolta. Belepillanthattunk Csinszka saját kézzel írt verseskönyvébe, illetve felpróbálhattuk Ady kalapját és nyakkendőjét is.

Adytól indultunk, Adyhoz érkeztünk, közben pedig láttunk, hallottunk, felfedeztünk, befogadtunk és…..együtt voltunk.

Kirkósa Enikő

 

 




© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad