Október 6, nemzeti gyásznap. Idén 175 éve, hogy Aradon és Pesten, a magyar forradalom és szabadságharc leverését követően, a megtorlás jegyében, 13 magyar főtisztet (Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Schweidel József, Poeltenberg Ernő, Török Ignác, Lahner György, Knezić (Knézich) Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János, Vécsey Károly, Lázár Vilmos), illetve Batthyány Lajost, az első felelős magyar kormány miniszterelnökét, kivégezték. A Habsburg vezetés a „bresciai hiénát”, Julius Jakob von Haynau táborszernagyot bízta meg a piszkos munka elvégzésével. A 13 aradi vértanúból négy személy – Kiss Ernő, Dessewffy Arisztid, Lázár Vilmos, Schweidel József – Haynau „kegyelméből” golyó általi halálra, a többieket akasztófára ítéltették.
A történelmi hűség kedvéért ki kell egészítenünk a sort: Aradon lelte halálát 1849-1850 között Ormai Norbert, a honvéd vadászezredek parancsnoka, Kazinczy Lajos honvéd ezredes, Ludvig Hauk alezredes és Lenkey János vezérőrnagy is. A sort folytathatnánk…
Arad, Dessewffy Arisztid és Kiss Ernő kivételével, a 13-ak közös nyughelyéül szolgál napjainkban.
A 9. és 10. osztályos adys diákok számos kreatív módját találták meg annak, hogy méltó módon hajtsanak fejet a magyar történelem ezen tragikus eseménye előtt: versek, művészi munkák születtek – van, aki a rajztehetségét, van, aki a kézügyességét gyümölcsöztette –, de nem hiányzott a szavalat, a zene és ének kettősségével való megemlékezés sem. Szolgáljanak bizonyítékul a képek, videók!
Tisztelet a hősöknek!
Fazakas Gábor, történelem tanár
A könyvtáros ajánlata
"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron