A Magyar Tudomány Ünnepe az Adyban

2024. november 21.

Gróf Széchenyi István 1825. november 3-án felajánlotta birtokainak egyévi jövedelmét, 60 ezer forintot a Magyar Tudós Társaság (a mai Magyar Tudományos Akadémia, MTA) megalapítására. Az Akadémia a magyar nyelv ápolását, a tudományok és művészetek magyar nyelven való művelését fogalmazta meg célkitűzésként. 2003-ban nyilvánították november 3-át a Magyar Tudomány Napjává.

Iskolánk diákjai – a 10.D, 10.E, 1.0F  diákjai– különféle tevékenységek révén ünnepelték meg a 199 évvel ezelőtti történelmi tettet. Kiselőadások hangzottak el, játékos feladatok, makettek születtek a magyar tudományosságról, magyar (Nobel-díjas) tudósokról. Néhány bemutatott tudós, a teljesség igénye nélkül: Szentgyörgyi Albert, Teller Ede, Irinyi János, Gábor Dénes, Asbóth Oszkár, Jedlik Ányos, Rubik Ernő, Biró József stb. stb. A diákok ízelítőt kaptak a magyar tudományos élet jeles személyeiről, eredményeiről. A magyar feltalálók és találmányaik századokon átívelő, közös vonása: a „tudományos lábnyom” letétele a nemzetközi tudományosság folyamatosan íródó kódexébe.  A tevékenységeket Fazakas Gábor történelemtanár vezette.




Órarend 



Gimisek oldala


Egy polc, egy könyv

A könyvtáros ajánlata

"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron



 



 

© 2016 Ady Endre Líceum Nagyvárad