Adysok az Ifjúsági Honismereti Akadémián

2016. november 08.

A magyarországi Honismereti Szövetség és a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Szövetség szervezésében tartották meg 2016. november 2-5 között a XXI. Ifjúsági Honismereti Akadémiát, Lakitelken, melyen Nagyváradról az Ady Endre Elméleti Líceumból Kusnyer Barbara és Vágó Katalin XI.A osztályos tanulók vett részt, felkészítő tanáruk Fleisz Judit. Az idei Akadémia témája: Regék, mondák, történetek lakóhelyemen. Az Adys diákok a Szent Lászlóhoz fűződő legendákat dolgozták fel a Nagyvárad Szent László városa című kiselőadásukban.Az Akadémián a magyarországi gimnáziumok képviselői mellett Aradról a Csíki Gergely Líceumból ,Temesvárról a Bartók Béla Líceumból, Kolozsvárról a Református Líceumból, valamint a vajdasági Horgosról is érkeztek diákok
A háromnapos rendezvény megnyítóján a résztvevőket köszöntötte házigazdaként Lezsák Sándor a Lakiteleki Alapítvány elnöke, a magyar parlament alelnöke, valamint Debreceni-Droppán Béla a Honismereti Szövetség elnöke és Székelyné Kőrösi Ilona a helyi honismereti egyesület elnöke. A résztvevők érdekes előadásokat hallgattak meg: Dr. Landgraf Ildikó néprajzkutató : A mondák kutatástörténete és osztályozása, Dr. Nagy Ilona néprajzkutató: Vallásos történetek, legendák, bibliai történetek a folklórban, Székelyné Kőrösi Ilona főmuzeológus: Mondák , legendák Bács-Kiskun megyében valamint Lezsák Sándor: Értékfeltáró kollégiumok a Kárpát-medencében címmel. A tudományos tevékenység mellett a diákok és kísérőik tanulmányúton vettek részt, megtekintve Kecskemét nevezetességeit, Kiskunfélegyházán a Petőfi Sándorhoz kapcsolódó emlékhelyeket és a börtönmúzeumot , Tiszakécskén megkoszorúzták az 1956-os sortűz áldozatainak emlékművét és megismerkedtek a helyi érdekességekkel. Találkoztak Buda Ferenc költővel, akit meghurcoltak az 1956-os események miatt, s köszöntötték őt 80. születésnapja alkalmából, valamint gyertyát gyújtottak a forradalom leverése emlékére meghírdetett gyásznapon, november 4-én este. A közös munka értékelése után a diákok érdemlapokat vehettek át a szevezőktől és kísérőikkel, közösen szavazták meg a jövő évi Akadémia témáját amely a Mesterségek, érdekes foglalkozások környezetemben címet kapta, valamint köszönetet mondtak Bartha Évának a Honismereti Szövetség titkárának áldozatos szervező munkájáért.
Fleisz Judit