December 8-án a XI.A osztály különleges, rendhagyó törióra keretén belül emlékezett meg a második világháborúban elhurcolt nagyváradi zsidókról.
1944 májusában a nagyváradi gettó területén két kényszerlakhelyet állítottak fel. Az elsőt a Körös bal partján, a nagy ortodox zsinagóga és a Nagypiac környékén hozták létre, és harminchat utcát foglalt magába. A legsűrűbben lakott városrészben mintegy 27 ezer polgárt helyeztek el. A második kényszerlakhelyet 8 ezer Bihar megyei szegregáltnak szánták.
Ardelean Klementina történelemtanárnő vezetésével az osztály meglátogatta az egykori gettó területén található Viznitz zsinagógát, illetve a Szesz- és Élesztőgyárat.
December 10-én a 11.E osztály tanulói tárlatvezetésen vettek részt a nagyváradi Gránátalma Patikatörténeti Múzeumban.
A városunk gyógyszerészetének történetét felvonultató gyűjteményt Lakatos Attila régész mutatta be. Vezetőnk mesélt a Betegápoló Irgalmasrend nagyváradi működéséről, az egykori gyógyszerészek mindennapjairól és az akkori gyógyszerkészítés módszereiről.
A patika 1770-től működött, a közbeszédben a Könyörülő Barátok patikájaként emlegették, a Gránátalma nevet csak a 19. század derekán vette fel.
A múzeum összesen négy helyiségből áll, a leglátványosabb az officina, melyet úgy rendeztek be, ahogyan a 18–19. században a Gránátalma patika kinézhetett. A második teremben a patika és a rendház történetével ismerkedtünk. Ezután megtekinthettük a laboratóriumot, ahol a súlymérés eszközeit, a gyógyszerek csomagolóanyagait és a gyógyszerkészítés eszközeit vettük szemügyre. A laboratórium galériájában a szerzetesi herbáriumot tekintettünk meg.
A közel 250 éven átívelő kiállítás egyszerre volt lebilincselő, látványos, tanulságos és elgondolkodtató.
Érdekes volt látni azt, hogy 100 vagy akár 50 évvel ezelőtt mennyire más volt egy gyógyszerész dolga és a gyógyszertárak működése. Bár jónéhány dolog örvendetes, hogy változott, van, amihez lehet, hogy megérné visszatérni.
Tizenegyedikes diákok jelentkezését várjuk!
Köztünk a helyed, ha hiszel abban, hogy az angol nyelv nem csak egy tantárgy, hanem hasznos eszköz számodra, és szívesen ismerkedsz új helyekkel, emberekkel. Legyél kíváncsi, csapatjátékos, fegyelmezett és öntudatos, hogy életre szóló emlékekkel gazdagodj!
A cserediák-kapcsolat mobilitásai:
· Február 3–10. (Nagyvárad, Románia)
· Március 24–31. (Izegem, Belgium)
A mobilitások költségeit a diákok családjai vállalják.
Jelentkezési határidő: december 13.
Részt vevő diákok száma: 14
A projekt vezetői: Koncz Brigitta és Nonn Andrea tanárnők
A szervezők a focitorna legjobb játékosának a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum csapatában játszó Coroianu Dávidot választották.
Idén újra megrendezték a világjárvány miatt két évig elmaradt Mikulás-kupa sporteseményt, a szervezők a nagyváradi és a Bihar Megyei RMDSZ, valamint a Borsi Viitorul Sportklub voltak. A magyar középiskolák tanulói számára kiírt focitornának a nagyváradi Sportiskola fedett műfüves pályái adtak otthont december 3-án, az immáron kilencedik alkalommal megrendezett megmérettetésen 13 magyar tannyelvű líceumból 9 képviseltette magát. A kora reggeli gyülekezőt követően Botházy Nándor, Bihar megye alprefektusa, Pásztor Lehel, a nagyváradi RMDSZ sportért felelős ügyvezető alelnöke, illetve Rácz Szabolcs, a Borsi Viitorul elnöke, egyben a megyei rmdsz sportért felelős ügyvezetője köszöntötték a csapatokat.
A könyvtáros ajánlata
"A könyvtár gyógyszeres ládika a léleknek."
A thébai könyvtár felirata