Az utolsó együtt töltött “Zöld” hetünket lázas tervezgetés előzte meg: takarítsuk meg a Kőrös-partot a szeméttől, nézzünk szét a városban, hogy hogyan érvényesülnek a nemrég felállított gyönyörű virágkölteményeket hordozó edények, menjünk el barlangászni, másszunk hegyet! Aztán csak esett az eső reggel, csorgott délben, szakadt este, napokon át. Még tiszta szerencse, hogy az érettségire felkészítő tanáraink megszántak, és tömtek belénk egy kis mateket, románt, infót, magyart és fizikát is, hogy legalább hasznosan töltsük az időt, ameddig a napsütésre várunk.
Jó sokáig várhattunk rá, az biztos…
De az utolsó napra elszégyellte magát a természet is, hogy ily módon kibabrált a diáksággal, és megmutatta, milyen lehetett volna ez a hét. Tündökölt, ragyogott minden, egy csomó szépség tárult elénk, körülöttünk minden élőlény a maga nyelvén zengte az élet véget nem érő himnuszát, és vallotta, kiabálta, hogy élni jó, élni szép, az élet Isten ajándéka, becsüljük meg, és legyünk méltók hozzá, és a helyhez, ahonnan jövünk, és ahonnan messze földre is elvisszük majd e hely üzenetét: itt ÉRTÉKEK vannak, vigyáznunk kell reájuk!
XII.C.
A Zöld hét a 11.F számára igen változatosan telt, bár az időjárás miatt néhány változtatásra kényszerültünk. A diákok igy is remekül érezték magukat.
A rossz idő miatt nem a Kráterhez mentünk, hanem kilátogattunk a Félix fürdőbe. Ott először a nemrég lekövezett erdei sétányon mentünk végig, majd meglátogattuk a kihagyhatatlan tavirózsákat rejtő tavakat. A lángosevés szintén kötelező tevékenység, ha erre járunk. Majd az újonnan térkövezett sétányon visszagyalogoltunk a buszmegállóhoz.
A váradszőlősi villamos-végmegállónál búcsút vettünk egymástól,elsőnek Zsófi és az oszi villamosa jött meg, integettünk nekik. Reméljük, jövőre szebb időt fogunk majd ki.
Április 23-án a XI.D-sek “megszállták” a Plusz FM Rádió épületét, ahol a tanulók bepillantást nyerhettek a jól felszerelt stúdiókba, a szerkesztői munkába és a rádiózással kapcsolatos legfontosabb témákba.
Az épületben Sorbán Attila műsorigazgató, főszerkesztő vezetésével belehallgattunk az ébresztőműsorba, láthattuk a műsorvezetőket munka közben, beszélgethettünk velük, megismerkedtünk a rádiózás műhelytitkaival. Olvass tovább -->
Mivel az időjárás teljesen felülirta a terveinket, életbe lépett a B terv!
Az osztályban társasoztunk, s együtt megnéztük a Wall-E című filmet, ami teljesen témába vágott a Zöld héttel. A filmnézést lázas izgalmak követték egy Kahoot és Wordwall quizt is kitöltöttünk a film alapján.
Sajnos az ECO Bihorhoz és a Ligetbe sportolni ma nem jutottunk el, de bepótoljuk!
A "Zöld hét" első napján a Szálka park meglátogatása és filmnézés volt napirenden. Megtisztítottuk a kilátó környékét. Mindenki láthatta, hogy a dohányzó fiatalok hogyan hagyják maguk után az eldobált csikkeket, és ez mennyire látványromboló.
Ezek után a rózsákkal övezett sétányt érintve eljutottunk a tóhoz, ahol megcsodáltuk a tavirózsákat - igaz, még nincsenek kinyílva. Onnan a parkot keresztülszelve átmentünk a Lotus bevásárlőközpontba, hogy a Cinema Palace-ban megnézzünk egy (tudományos-fantasztikus) természetfilmet.
A 12.D osztály is aktívan részt vett a zöld héten, ugyanis amikor az idő is megengedte, kimentünk a Körös-partra hulladékot szedni, és a példamutató oszinknak hála megtudtuk, hogy egy kis szemétszedés nem árt meg! Mindezek mellett megtudtuk, mi mindenre jó a szelektív hulladékgyűjtés. Olvass tovább!
A nap elején közösen sorra vettük korunk nagy problémáit a klímaváltozástól kezdve, a vízgazdálkodáson és a jövő alternatív táplálékforrásain át a megújuló energiákig, sok témát érintve. Ezt csapatmunkák követték, alapos dokumentálódások után elkészültek a jövőbe mutató megoldásokat felvázoló prezentációk, amiket a csapatok bemutattak a többieknek.
Bízunk abban, hogy a kutatások eredményeinek felhasználásával és a gyakorlatban való megvalósításokkal, illetve az emberek tudatos hozzájárulásával élhető bolygót tudunk megőrizni az utókor számára.
A zöld hét negyedik napján ellátogattunk a Körösvidéki Vízügyi Igazgatósághoz (Administrația Națională „Apele Române”). Megtudtuk, hogy itt megyénk folyóvizeinek, állóvizeinek és föld alatti vizeinek a tisztaságát ellenőrzik nap mint nap. Próbákat vesznek a vizekből, melyeket ellenőrzésre az itteni laboratóriumba szállítanak. Ezt a laboratóriumot mutatták be nekünk.
Nem telhet el az egészséges életre nevelés mozgásra nevelés nélkül!
Szerves részét képezte a zöld hétnek a sportnap lebonyolítása. Az előzetesen felmért és legnagyobb érdeklődést kísérő 2 sportágban mérhették össze a tudásukat a diákok!
A kispályás focimérkőzéseknek éppen csak kedvezett az időjárás, de annál nagyobb lelkesedéssel rúgták a labdát a résztvevők!
A kosárlabdát kedvelők párhuzamosan játszottak a tornateremben.
Voltak olyanok is, akik mindkét sportágban részt vettek!
Április 4-én a 10.D osztály látogatást tett a nagyváradi Toyota-szervízben, ahol Puskás Attila bemutatta az elektromos autókat.
A globális felmelegedés problémája miatt ezek ígéretes helyettesítői a hagyományos, fosszilis tüzelőanyagot igénylő autóknak. A bemutató során ezen autók előnyeiről, hátrányairól, az életformánkra gyakorolt hatásairól hallhattunk.
A mai nap folyamán ellátogattunk a Hulladékfeldolgozó Központba. Nagyon érdekes volt látni, milyen módon történik a városi hulladék komposztálása, válogatása, rendszerezése.
Visszatérve az iskolába, vendégünk, Nagy Tibor református lelkipásztor nagyon sok érdekességet mesélt a méhek mindennapjairól, szokásairól, életéről, a méhészetről. Egész közelről, üvegfal mögül láthattuk a méheket, megkóstolhattuk a finomabbnál finomabb mézeket, mézharmatot, virágport.
A mai nap folyamán az 5.A osztály lánytagjai újrahasznosították a már rendeltetésszerűen nem használható tárgyaikat, amelyekből „ruhakölteményeket” készítettek. Ezalatt a fiúk robotok építésével és azok programozásával ismerkedhettek meg, később a lányok is csatlakoztak hozzájuk. A foglalkozás végére elektromos autómodelleket építettek legóból, amit ajándékként fogunk elvinni a BMW-szalonba csütörtökön. Ma egy kedves szülő ismét meglepte az osztályt palacsintával. Már kezdünk hozzászokni az ilyen meglepetésekhez!
A hétfői napon az ECOBIHOR hulladékgyűjtő telepre mentünk látogatóba, ahol megtanultuk, hogyan szelektálják a szemetet és hogyan dolgozzák fel. Nagyon élveztük, érdekes tapasztalatokat gyűjtöttünk.
Érdekességek:
· 5 különféle kukába gyűjtik a szemetet
· Igazán kellemetlen szagok terjengtek és mindezt a szél az arcunkba fújta
· Hatalmas szeméthegyek voltak, amikből csurdalékvíz folyt, és ennek kialakítottak egy lefolyórendszert, ami a vizet mesterséges medencékbe tereli
· A csurdalékvizet megtisztítják és öntözővíznek használják.
A látogatás után összeültünk és megbeszéltük a látottakat. Figyelmességre int minket, hogy a szemetet szelektíven gyűjtsük. Örülünk, hogy volt esélyünk meglátogatni ezt a helyet
Az 5.A és a 9.F diákjai az osztályfőnökeik, Erdei István és Tódor Éva vezetésével a székelyhídi erdőbe látogattak, ahol az erdész megmutatta az erdő élővilágát. A vezetés során megismertek néhány fa- és gombafajtát a 426-ból, ami az erdőben él. A kirándulás végén szalonnát is sütöttek. A diákok nagyon jól érezték magukat, a jókedvből a következő napokra is fog jutni. Ezen a napon egy kicsit közelebb kerültek a természethez, ami a szervezők nem titkolt célja volt.
Második napunk (X.F) a Kellemetlen igazság (An Incovenient Truth) című 2006-os dokumentumfilm megtekintésével, és az abban látottak megbeszélésével telt. A film tényeken, adatokon alapulva mutatja be az emberi tevékenység okozta üvegházhatású gázok káros hatásait, a globális felmelegedés tényét. A film végén a diákok elmondták, mi az, amit továbbadnak hasznos információként a többieknek.
A mai napot Sebes-Körös parti sétával kezdtük. Megtekintettük a parton található növényeket, állatokat, a folyóban élő halfajokat is. A parton horgászó sporthorgászoktól külön információkat kaptunk. A diákok a folyóval kapcsolatos információkat és fontos tudnivalókat gyűjtöttek, ezeket egy piknik alkalmával, az otthonról csomagolt elemózsia elfogyasztása közben egymásnak bemutatták.
A továbbiakban ellátogattunk a nagyváradi Biztonságos vezetés laborba, ahol megtudtuk, hogyan legyünk elővigyázatosak a környezetünkkel, miként viselkedjünk az utcán gyalogosan és vezetés közben. Speciális szemüvegek segítségével kipróbáltuk, milyen az egyensúly, a tájékozódàs, amennyiben alkohol vagy drog befolyásoltság alatt közlekedünk, majd valós ütközést (15km/h) is àtélhettünk, természetesen ellenőrzött körülmények között a biztonsági öv becsatolàsàval!
Ma, április 3-án, hétfőn a 7.A-sok Karancsi Kinga és Csepregi Imola tanárnő kíséretében a Félix-fürdőre kirándultak. Elsődleges cél az új tanösvény megtekintése és követése volt, majd menet közben az erdőben szétdobált szemetet is sikerült összegyűjteni. A csapat a munkás séta után elfogyaszotta jól megérdemelt uzsonnáját, majd ellátogatott a tavakhoz, ahol a tavirózsák még váratnak magukra, de a békák és teknősök hada már igen aktív.
A nap elején, egymás gondolatait meghallgatva hangolódtunk rá a környezetvédelem témájára, majd ezekre megpróbáltunk megoldásokat találni. Ez a folyamat amolyan ötletbörze formájában valósult meg, amelyben mindenki kifejthette saját véleményét.
Ezt követően megtekintettük a Word Press fotóverseny idei legjobbjait. A fotóválogatásban régiókra bontva láthattuk a tavalyi év legkiemelkedőbb sajtófotóit. Ennek kapcsán beszélgettünk a világot érintő problémákról. A képek közül példaként kiemelnénk a Peruban, egy olajfinomítónál történt szerencsétlenséget, amely során közel 12 ezer hordó nyersolaj ömlött az óceán vizébe, 7 km2 területet beborítva.
Egy rövid szünet után megtekintettük Sir David Attenborough Zöld Bolygó nevű sorozatának első részét. A dokumentumfilm keretein belül belátást nyerhettünk a növények titkos, szabad szem számára láthatatlan életébe, amely sokunkat ledöbbentve nem csupán harmónia, hanem egy valóságos csatatér. A film elmagyarázta az élőlények különféle összetűzéseit és szimbiózisát egyaránt.
A következő feladat a film kiértékelése, valamint egy rövid vers vagy reklámszöveg megfogalmazása volt.
Lezárásképpen két vitát folytattunk le csapatokba rendeződve, melyekben környezetvédelmi szempontból kérdéses témák ellen, illetve mellett érveltünk. Az egyik ilyen téma a vízi erőművek telepítésének környezetre gyakorolt hatása volt, a másik pedig az erdők mezőgazdasági területté való átalakítása volt.
Már több milliárdnyian élnek a bolygónkon, amit nemcsak a klímaváltozás felgyorsult hatása pusztít, hanem a robbanásszerűen túlnépesedő fogyasztói emberi civilizáció is. Emiatt is fontos tudnunk, hogy egyénileg mekkora lábon is élünk és ezáltal úgy kell csökkenteni a fogyasztásunkat, hogy minél kisebb ökológiai lábnyommal járjon a mindennapi életünk. Március 31-én, pénteken kiszámítottuk az osztály ökológiai lábnyomát. A világátlag és az európai átlag közötti értéket kaptunk....
Hogyan lehetséges az ökológiai lábnyom csökkentése?
• a szelektív hulladékgyűjtés;
• hulladék nélküli vásárlás és háztartás a „zero waste” szabályai szerint;
• a faültetés;
• az újrahasznosítás;
• a komposztálás.
Nagyon szívélyes fogadtatásban volt részünk, kitűnően éreztük magunkat!
Hálásan köszönjük ezt a sok élményt, csodás napot a Group West Premiumnak!
Sebestyén Nándor, volt adys diák, ma pénzügyi szakember tartott rövid előadást a hatodikosoknak inflációról, befektetésről, megtakarításról. Az előadás után a hatodikosok a gyakorlatban is kipróbálták, hogyan kell bánni a pénzzel, hiszen azt a feladatot kapták, hogy meghatározott keretösszegből (35 lej) vásároljanak olyan dolgokat, melyekre 3 napos túlélésükhöz szükség lehet.
A zöldhét első napján az osztály diákjai kisfilmeket néztek a szelektív hulladékgyűjtésről, a szemétfeldolgozásról és a megújuló energiaforrásokról. A kisfilmek után közösen megbeszélték a látottakat. A kisfilmek között a diákok bemutatták az általuk kiválasztott és készített "zöld" dolgozatokat.
A szünetben az egyik kedves szülő palacsintával lepte meg a diákokat.
A könyvtáros ajánlata
"A könyvtár gyógyszeres ládika a léleknek."
A thébai könyvtár felirata