Gavrucza-Nagy Emese
Református lelkipásztor vagyok. A Bükk lábánál levő festői faluban, Cserépfalun élek a családommal, férjemmel és két fiunkkal.
Hivatásomban a legnagyobb méltóságként élem meg azt, hogy egy gyülekezet közösségének lehetek a vezetője, ennek minden felelősségével, szépségével és nehézségével.
Folyamatos kihívás számomra, hogy ne veszítsem el a jó arányérzéket az épített örökség őrzése, korszerűsítése és a lelki, hitbeli értékek felmutatása, ápolása között.
Sokféle területen szolgálhattam az elmúlt 30 évben. Kezdőként a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Pedagógiai Intézetét szerveztem, melynek az Erdélyi Református Pedagógiai Intézettel közösen fontos szerepe volt az országos hitoktatásban használatos munkafüzetek készítése, majd az államilag elfogadott tankönyvek létrehozása.
A Vocea evangheliei baptista rádióban férjemmel együtt kezdtük szerkeszteni a református magyar adást, mely később, bővített formában a Partium Rádióban folytatódott, akkor már Veres-Kovács Attila, néhai Nagyvárad-Olaszi lelkipásztor szerkesztésében.
Hálás szívvel gondolok vissza arra a 9 évre amit a Nagyváradtól 20 km-re fekvő Siterben töltöttünk. Ott voltak a gyermekeink kicsik, csodálatos természeti környezetben, kedves emberek között. Ami még különlegessé tette számomra azt a 9 évet az, hogy részese lehettem annak, ahogy egy 13. századi templom feltárja az évszázadokig rejtett csodáit a hozzáértő, és gondos kezek és szívek munkája során. Mert valóban nem csak avatott kéz, de elhivatott és ezeket a szépségeket szerelemmel szerető lélek is kellett a munkához.
A középkori épített környezet, valamint a siteri templom egyedülálló lelkiséget sugárzó hangulata indított minket arra, hogy elkezdjük a Húsvét hajnali zenés istentiszteleteket, melyeket a mai napig folytatnak a legnagyobb örömömre.
2015 őszén férjem új munkahelyére, Egerbe költöztünk. Úgy fedeztük föl Egert, hogy közben mindenütt Váradot láttuk. Szembetűnő volt a hasonlóság a városházák, egyes templomok között, de még a Tüdőgondozó is a váradi kicsinyített mása volt.
3 éves egri tartózkodás után, amikor leginkább hitoktató voltam a város iskoláiban, hívott meg a cserépfalui gyülekezet lelkipásztorának. Itt újra építkezések, felújítások sora következett és tart ma is, de közben a “jó pap is holtig tanul” elvet magam előtt tartva igyekszem fejlődni. Korábban kontextuális lelkigondozást tanultam, most próbálom alkalmazni. A Rohamosan változó világunkban, amikor folyamatosan újabb és újabb helyzetek, problémák, körülmények adódnak, igyekszem, a hit örökérvényű igazságát elérhetővé tenni, nyitottan az új kihívásokra. Belül békére, és harmóniára törekedve keresem tehát ma az utakat, módokat, hogy minél inkább betölthessem azt a feladatot, amire elhívást kaptam.
Hálás vagyok a családomért, akik nem kis áldozatot vállalva elfogadják a lelkészséggel járó sajátos időbeosztás minden nehézségét.
Várad mindig az otthon! Itthonról hazamegyünk!
Várad a gyökereim, szülők, nagyszülők, testvérek, családtagok!
Várad a vár, a szecesszió, a színház, Ady Endre.
Várad, a barátok, a helyek, amelyekhez egy-egy szép emlék, vagy éppen egy-egy könnycsepp köt.
Az utolsó két évet töltöttem az Adyban. Kicsit mindig jövevénynek éreztem magam, nehezen találtam a helyem. Mégis hálás vagyok ezért a két évért, mert úgy hiszem, segített, hogy nyitottabb legyek, hogy lássak, és hogy másként is lássak. Annyira különbözőek voltunk, de mindenki nagyszerű volt a maga nemében.
Szeretettel emlékezem vissza tanáraim közül Miklós Mihály tanár úrra, akinek az órái sokat jelentettek számomra, és osztályfőnökömre, András Emesére.
Szívesen mentem be, az osztályunk ott volt a könyvtár mellett. Tavaszi Hajnal volt akkor a könyvtáros, jókat lehetett vele beszélgetni. Emlékszem, ő hívott el a zsinagógába egy koncertre, akkor jártam ott először, lenyűgöző volt még az akkori elhanyagolt állapotában is. De az is megmaradt, ahogy Ari-Nagy Bori Hégelről magyarázott nekem a könyvtárban. Ha jól visszagondolok az első könyvtár volt, ahová jártam. Jó érzéssel tölt el az emléke!
A könyvtáros ajánlata
"A könyvtár gyógyszeres ládika a léleknek."
A thébai könyvtár felirata