Wagner Márta vagyok, 1978-ban érettségiztem az Alexandru Moghioros líceumban.
Immáron nyugdíjasként visszatekintve az elmúlt évtizedekre, főleg az iskolai évekre, bátran leírhatom, hogy egész életemet befolyásoló, meghatározó évek voltak.
Akkoriban az Al. Moghiorosba járni - akkor még ez volt a neve- a város egyetlen magyar nyelvű líceumába igen nagy büszkeség és nagy érdem volt. Aki ott tanulhatott a saját anyanyelvén, kiváltságosnak érezhette magát.
A legjobb tanárok adták át tudásukat, tanítottak, terelgettek minket. Nemcsak a tananyagot tanították meg, annál sokkal többet adtak, becsületre, tiszteletre, találékonyságra neveltek, arra, hogy az életben bármi történik, mindíg van egy kiút, van megoldás. Egy Moghiorosban végzett ember mindíg, mindenhol megállja a helyét.
Ez az én életemben is így alakult. Érettségi után a nagyváradi bábszínház tagja voltam tíz éven át, majd áttelepülve Magyarországra, a kecskeméti Katona József Színházban dolgoztam öt évadot. Eztán egy újabb kihívás elé állított az élet, abbahagytam a színészetet és az idegenforgalom felé vettem az irányt. Nem volt egyszerű az átállás, de mai fejjel már hálás vagyok a sorsnak, hogy így történt, hisz kinyílt előttem egy új világ, mely rengeteg élménnyel, utazással ajándékozott meg. Boldog vagyok, hogy mindkét gyerekkori álmom, a színház és az utazás is nagy szerepet kapott az életemben.
Váradinak lenni köztünk egy nagy kapocs, hisz két váradi bárhol találkozik a nagyvilágban, rögtön van ezer közös téma és néhány közös ismerős. A váradiság nemcsak a gondtalan ifjúság éveit jelenti, Ady peceparti Párizsa olyan kulturális, intellektuális tartást, szellemiséget nyújtott, mely teljesen beszippantott és egy életen át bárhol elkísért.
A könyvtáros ajánlata
"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron