Ne-am străduit să oferim activități în care să fie implicați toți, indiferent de vârstă, scopul acestora fiind petrecerea unui timp de calitate. Activitățile au fost variate: de la prepararea unui gulaș delicios și a clătitelor gustoase, până la desene pe asfalt, activități organizate de Zabhegyezo și Consiliul elevilor, concurs de mâncat clătite, expoziție de animale mici și renumitul meci de fotbal între elevi-părinți și profesori. Vă invităm să admirați imaginile de mai jos pentru a fi martorii bucuriei noastre.
Finala renumitului concurs ,,7 probe” a avut loc în perioada în care am sărbătorit 245 de ani de la înființarea școlii, în finală întrecându-se cele mai bune 4 echipe. Participanții au dat dovadă de mult entuziasm, pricepere și responsabilitate în timp ce se străduiau să câștige fiecare dintre cele 7 probe impuse.
Sâmbătă, 20 mai, la ora 10, vă așteptăm cu drag la sărbătorirea celor 245 de ani de la înființarea școlii. Sperăm ca activitățile să fie pe placul tuturor, fie că sunt expoziții, discuții , înmânarea de diplome foștilor elevi de 50, 60 sau 70 de ani, finala celor 7 probe, concursuri sportive, concurs de mâncat clătite, o porție bună de gulaș sau concertul elevilor. Ne întâlnim sâmbătă!
Május 13-án zajlott iskolánkban a 13. alkalommal megrendezett Irenaeus fizika- és találmányverseny. Az 53 versenyző Bihar, Fehér és Maros megye tíz iskolájából jött. Diákjaink ismét remekeltek. Gratulálunk Salánki Miklósnak és Árva Norbertnek az I. díjhoz, Divin Juditnak a II., Guba Áron Máténak és Kristófi Mihálynak a III. díjhoz, Farkas Ábelnek, Takács Anna Őszikének, Kovács Sándornak és Kozma Tamásnak a dicsérethez. Bővebben...
Amióta 3 évvel ezelőtt az Ady Endre Elméleti Líceum Cambridge próbavizsga-központ lett, azóta minden évben egyszer az angol nyelv iránt komolyan érdeklődő diákjainknak alkalmuk van felmérni tudásukat európai szinten is. Bővebben...
A könyvtáros ajánlata
"...nem is lehetünk más célra ebben az életben, mint hogy megismerjünk mindent, amennyire lehetséges: a tarka és zegzugos világot, a megbocsátandó embereket, az egymásra morgó népeket; s amikor mindent megismertünk, amennyire lehetséges, akkor visszamenjünk oda, ahol otthon lehetünk." Tamási Áron